Πέμπτη, 20 Οκτωβρίου 2011

SERBIA OPEN, Βελιγράδι, Σερβία

[#][ανταποκρίσεις από την διοργάνωση]
Απολογισμός των ελληνικών συμμετοχών στο SERBIA OPEN 2011:
Πήγαμε πάρα πολύ καλά σε αυτή την διοργάνωση, ως χώρα. Εκτός από την πολύ μεγάλη σε αριθμό συμμετοχή μας, "μαζέψαμε" και πάρα πολλά μετάλλια στις δυο ημέρες των αγώνων. 


Πιο συγκεκριμένα:
Την 1η ημέρα κερδίσαμε:
Χρυσά μετάλλια στα Ε[68-], Κ[33-], Κ[59-], Κ[59+], Π[49-], Π[53-], Π[61-] και Π[65-], συνολικά 8 χρυσά.
Αργυρά μετάλλια στα Ν[52-], Ν[59-], Ε[59-], Κ[47-], Κ[51-], Π[37-], Π[41-], Π[49-], συνολικά 8 αργυρά.
Χάλκινα μετάλλια στα Ν[46-], Ν[52-], Ε[51-], Κ[41-], Κ[44-], Κ[47-], Κ[59-], Κ[59+], Κ[59+], Π[37-], Π[41-], Π[54-], Π[49-], Π[53-], Π[53-], συνολικά 15 χάλκινα.
Την 2η ημέρα κερδίσαμε:
Χρυσά μετάλλια στα Γ[46-], Γ[57-], συνολικά 2 χρυσά.
Αργυρά μετάλλια στα Α[63-], Ε[63-], Ε[73-], Ε[78+], συνολικά 4 αργυρά μετάλλια.
Χάλκινα μετάλλια στα Γ[46-], Γ[67-], Α[54-], Α[58-], Ν[44-], Ν[44-], Ν[55-], Ν[68-], Ν[68+], Ε[55-], Ε[73-], συνολικά 11 χάλκινα.
Συνολικά:
10 χρυσά μετάλλια, 12 αργυρά και 26 χάλκινα.



Εντύπωση έκανε και "η κάθοδος των Περσών". Η Ιρακινή ομάδα ήρθε, έπαιξε, κέρδισε και έφυγε "φορτωμένη" με μετάλλια. Το Ιράν κατέβηκε με 10 αθλητές στο Παίδων, 8 αθλητές στο Εφήβων και 16 αθλητές στο Ανδρών (34 σύνολο, όλοι αθλητές και καμιά αθλήτρια) και κέρδισε 1 χρυσό και 2 χάλκινα στους Παίδες, 1 χρυσό, 1 αργυρό και 4 χάλκινα στο Εφήβων, 4 χρυσά, 2 αργυρά και 3 χάλκινα στο Ανδρών. Η επικράτηση των ιρακινών θα μπορούσαμε να πούμε πως ήταν καθολική, ειδικά στο Ανδρών.
Επίσης πάρα πολύ καλά πήγε και η Κροατία που κατέβασε μεγάλη ομάδα (δίπλα είναι ούτως ή άλλως) και πήρε 17 χρυσά, 11 αργυρά και 21 χάλκινα μετάλλια, μάζεψε δηλαδή 49 μετάλλια σαρώνοντας σχεδόν σε όλες τις κατηγορίες με τους 112 αθλητές και αθλήτριες της (σχεδόν ένας στους δυο αθλητές/-τριες της, πήρε μετάλλιο).

Από τους τελικούς πίνακες κατάταξης με τις βαθμολογίες των ομάδων στις κατηγορίες έχουμε (οι πρώτες 10):

Παίδων/Κορασίδων
1. [GRE] TAEKWONDO UNION OF NORTH GREECE
2. [SLO] TKD ZVEZA SLOVENIJE
3. [CRO] FOX
4. [BIH] ZLATNI LJILJANI
5. [BUL] FORCE - SOFIA
6. [RUS] TAEKWON
7. [IRI] IRAN TEAM
8. [SRB] GALEB
9. [GRE] PHILLIPOS GIANNITSON
10. [GER] SG-OSTALB

Εφήβων/Νεανίδων
1. [CRO] OSVIT
2. [CRO] DUBRAVA
3. [CRO] JASTREB
4. [CRO] PANTERA
5. [CYP] CYPRUS NATIONAL TEAM
6. [IRI] IRAN TEAM
7. [SRB] ZMAJ
8. [GRE] TAEKWONDO UNION OF NORTH GREECE
9. [CRO] KNIN
10. [SLO] TKD ZVEZA SLOVENIJE

Ανδρών/Γυναικών
1. [IRI] IRAN TEAM
2. [SRB] EUROŠPED
3. [SRB] LETNJIKOVAC
4. [CRO] METALAC
5. [SLO] TKD ZVEZA SLOVENIJE
6. [POR] SPORTING CLUBE DE BRAGA
7. [SRB] GALEB
8. [CRO] SUSEGRAD SOKOL
9. [FIN] NATIONAL TEAM
10. [CRO] DUBRAVA

Βάση αυτής της κατάταξης η Κροατία είναι η μεγάλη κερδισμένη, στο Εφήβων/Νεανίδων πήρε και τις 4 πρώτες θέσεις, μια 3η θέση στο Π/Κ και μια 4η θέση στο Α/Γ. Η Ελλάδα 1η στο Παίδων/Κορασίδων (με την επίλεκτη ομάδα της ΕΤΑΒΕ, που τελικά αποδείχτηκε "επίλεκτη") [κάποια στιγμή ίσως γράψουμε κάποιο άρθρο σχετικά με την δημιουργία της "επίλεκτης" ομάδας της ΕΤΑΒΕ]. Το Ιράν 1ο στο Ανδρών/Γυναικών. Πολλή καλή παρουσία της Σλοβακίας, 2η στο Π/Κ. Η διοργανώτρια χώρα, η Σερβία, κατάφερε να πάρει την 2η και 3η θέση στο Ανδρών/Γυναικών, με 2 ομάδες της αντίστοιχα.
Από τους Ελληνικούς Συλλόγους μόνο ο PHILLIPOS GIANNITSON κατάφερε να βγει στην 10άδα των Π/Κ και να πάρει την 9η θέση.

Η Κροατία στα Γ[62-] πήρε 1η, 2η και 4η θέση, στα Ν[59-] πήρε 1η, 3η και 4η θέση, στα Ν[68-] πήρε 1η, 2η και 4η θέση (με την Ελλάδα και τον A.C. TIRNAVOU στην 3η θέση), στα Ε[59-] πήρε 1η, 3η και 4η θέση (με την Ελλάδα και την Επίλεκτη Ομάδα της ΕΤΑΒΕ στην 2η).

Η Ελλάδα στα Κ[59+] πήρε 1η, 3η και 4η θέση (με την Κορατία στην 2η), στα Π[49-] πήρε 1η, 2η και 3η θέση, στα Π[53-] πήρε 1η, 3η και 4η θέση (με την Σλοβακία στην 2η).

Ο κατάλογος με τους Αθλητές και τις Αθλήτριες των Ελληνικών Ομάδων που κέρδισαν μετάλλιο:
Κορασίδων:
Κ[33-] 1η. Stamatia Tsambala ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Κ[41-] 3η. Niki Bondi ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Κ[44-] 3η. CHRISTINA ANNA Fousteri ([GRE] A.S. 
                         SANTORINI LIONS)
Κ[47-] 1η.  Melachrini Plali ([GRE] PHILLIPOS 
                        GIANNITSON)
Κ[47-] 2η. Anastasia Ananiadou ([GRE] AS ALBATROS)
Κ[47-] 3η. 3. Stayroyla Zomenoy ([GRE] A.S. DANAOS)
Κ[51-] 2η. Christina Maltezou ([GRE] THISEAS)
Κ[59-] 1η. Bakogeorgou Andreanna ([GRE] ABLIANIS 
                      LAMIAS)
Κ[59-] 3η. Diakaki AMALIA-ANTONIA ([GRE] AS 
                      POSEIDONAS)
Κ[59+] 1η. Aspasia Mouka ([GRE] A.S. EDESSAS)
Κ[59+] 3η. Anthi Avramidou ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Κ[59+] 3η. Evagelia Tseprailidou ([GRE] MACEDONIAN 
                      FORCE)

Παίδων:
Π[37-] 2ος. Stamatios Diamantidis ([GRE] FLOGA )
Π[37-] 3ος. Giannis Torounidis ([GRE] A.C. HWARANG)
Π[41-] 2ος. Dimitrios Theodoridis ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Π[41-] 3ος. Dimitrios Stavrinos ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Π[45-] 3ος. Georgios Dimitriadis ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Π[49-] 2ος. Dimitrios Mirgorontski ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Π[49-] 3ος. Giannis Ioakimidis ([GRE] A.C. HWARANG)
Π[53-] 1ος. Thomas Thomopoulos ([GRE] SPORT CLUB 
                       ORESTIS-VASILIS )
Π[53-] 3ος. Rafahl Vasiliadis ([GRE] MAGNESIA)
Π[53-] 3ος. Theodoros Manoysakidis ([GRE] A.S. DANAOS)
Π[61-] 1ος. Dikeosinopoulos Christos ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Π[65-] 1ος. Stavros Koukouletsos ([GRE] MAGNESIA)

Νεανίδων:
Ν[44-] 3η. Tsakali Amalia ([GRE] AS ELPIDES TKD 
                      ATHENS)
Ν[44-] 3η. Agapi Malatou ([GRE] IOANNINA)
Ν[46-] 3η. Eirini Laxana ([GRE] THISEAS)
Ν[52-] 2η. Konstantina Toulgaridou ([GRE] PHILLIPOS 
                     GIANNITSON)
Ν[55-] 3η. Eleni Isaakidou ([GRE] MAGNESIA)
Ν[59-] 2η. Evdoxia Gavriilidou ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Ν[68-] 3η. Theodora Ntintou ([GRE] A.C. TIRNAVOU)
Ν[68+] 3η. Euaggelia Petkou ([GRE] A.S. EDESSAS)

Εφήβων:
Ε[51-] 3ος. Konstantinos Tsaparis ([GRE] AS POSEIDONAS)
Ε[55-] 3ος. Chrysovalantis Christakis ([GRE] NIKOMAXOS 
                      VOLOU)
Ε[59-] 2ος. Alexandros NIDRAS-IRDEOS ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Ε[63-] 2ος. Aggelos Keramitzis ([GRE] OLYMPIADA 2000)
Ε[68-] 1ος. Apostolos Telikostoglou ([GRE] MACEDONIAN 
                      FORCE)
Ε[73-] 2ος. Anastasios Vafeidis ([GRE] POLYDAMAS 
                      TRIANDRIAS)
Ε[73-] 3ος. Stilianos Andronikidis ([GRE] AS ALBATROS)
Ε[78+] 2ος. Dimitrios Tsachtsirlis ([GRE] ΕΤΑΒΕ)

Γυναικών:
Γ[46-] 1η. Ioanna Koytsoy ([GRE] A.S. DANAOS)
Γ[46-] 3η. Karapetsou Panagiota ([GRE] A.S.DAFNIS)
Γ[67-] 1η. Elissavet Mistakidou ([GRE] ΕΤΑΒΕ)
Γ[67-] 3η. Evangelia Anastasiadou ([GRE] A.C. HWARANG)

Ανδρών:
Α[54-] 3ος. Nikolaos Politis ([GRE] POLYDAMAS 
                       TRIANDRIAS)
Α[58-] 3ος. Sotiris Kontopoulos ([GRE] MAGNESIA)
Α[63-] 2ος. Kleanthis Tzellos ([GRE] MACEDONIAN 
                      FORCE)

Σε λίγες μέρες (5~6 Νοεμβρίου) είναι να γίνει και το CROATIA OPEN 2011 (με κατηγορίες στα Π/Κ, Ε/Ν και Α/Γ). Ήδη από τα στοιχεία των δηλώσεων συμμετοχής, αρκετοί από τους ελληνικούς συλλόγους έχουν δηλώσει την συμμετοχή τους. Οι σύλλογοι (όπως είδαμε στις 15/10/2011 10:24πμ.) είναι (Ανάμεσα τους είναι και πάλι η ΕΤΑΒΕ):
A.S. DANAOS
A.S. TAEKWONDO CHRISOUPOLIS
ATHLETIC CLUB TKD TIRNAVOU
FILLIPOS ALEXANDRIAS
MACEDONIAN FORCE
NIKOMAHOS CLUB
PANELLINIOS A.S.
TAEKWONDO UNION OF NORTH GREECE


(Πληροφορίες σχετικά με τις συμμετοχές μπορείτε να δείτε στο site της διοργάνωσης και στον κατάλογο με τις συμμετοχές: ENLISTED COMPETITORS)

(θα συνεχίζουμε με τον επίλογο στις επόμενες μέρες καθώς θα ολοκληρώνουμε την επεξεργασία των στοιχείων...)
==========================================

Μεγάλη η συμμετοχή των αθλητών/-τριών από την Ελλάδα στο SERBIA OPEN, στις 22~23 Οκτωβρίου 2011. Πάρα πολλοί σύλλογοι ανακοινώνουν την συμμετοχή τους σε αυτό το ETU A-Class πρωτάθλημα που γίνεται στην "κοντινή" μας Σερβία στην πόλη του Βελιγραδίου. Επίσης, και η Ε.ΤΑ.Β.Ε. θα συμμετέχει ως ένωση με επίλεκτη ομάδα. Συνολικά έχουμε 32 συλλόγους και την Ένωση μας, με 190 συνολικά αθλητές/-τριες (109 αθλητές και 81 αθλήτριες).
Συνολικά 34 χώρες και 146 σύλλογοι με 802 αθλητές/-τριες (518 αθλητές και 284 αθλήτριες) δήλωσαν συμμετοχή σε αυτό το πρωτάθλημα.
Ώρα Βελιγραδίου, Σερβία

Τα pull του Σαββάτου:
GBT2011-Draw-Saturday
Τα pull της Κυριακής:
GBT2011-Draw-Sunday

Τα τελικά επίσημα δημοσιευμένα αποτελέσματα της Διοργάνωσης 
(αρχεία σε μορφή PDF):

FINAL RESULTS SUNDAY

TEAM RANKING ALL DAYS
MEDAL WINNERS ALL DAYS
FINAL RESULTS ALL DAYS

Τα μετάλλια για την Ελλάδα από την 1η ημέρα, Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011, των Αγώνων 

(Cadet A F = Κορασίδων,
Cadet A M = Παίδων,
Junior A F = Νεανίδων,
Junior A M = Εφήβων):


















Τα μετάλλια για την Ελλάδα από την 2η ημέρα, Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011, των Αγώνων

(Senior A F = Γυναικών,
Senior A M = Ανδρών,
Junior A F = Νεανίδων,
Junior A M = Εφήβων):
Junior A F-44

Junior A F-55 
 Junior A F-68
Junior A F+68 
Junior A M-55 
Junior A M-63 
Junior A M-73 
Junior A M+78 
Senior A F-46 
Senior A F-67
 Senior A M-54
 Senior A M-58
Senior A M-63 


Η σελίδα του facebook για την διοργάνωση:

Τα άλμπουμ με τις φωτογραφίες από την διοργάνωση (facebook):

Το στάδιο με τα 8 τερέν, προσέξτε πως κάθε καρέκλα προπονητή έχει ήδη το κουβαδάκι του και μάλιστα στο αντίστοιχο χρώμα (μπλε ή κόκκινο) και πως ο χώρος προθέρμανσης (αριστερά) έχει στρωμένο στο πάτωμα το ειδικό ταπέτο όπως αυτό του αγωνιστικού χώρου, μικρές λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά στα της οργάνωσης. Δεν υπάρχει όμως οθόνη για το σκορ που να είναι προς την κερκίδα και έτσι οι θεατές δεν θα μπορούν να βλέπουν την εξέλιξη των πόντων στον αγώνα. Από τις δυο καρέκλες που υπάρχουν σε δυο από τις γωνίες στο κάθε τερέν να συμπεράνω πως οι κριτές θα είναι δυο τον αριθμό. Τα 8 τερέν αν και είναι πολλά (άρα και καλύτερα γιατί μπορούν να γίνονται ταυτόχρονα πολλοί αγώνες) είναι όμως και κάπως στριμωγμένα, όμως το γήπεδο δείχνει να είναι αρκετά μεγάλο για να τα χωρέσει όλα αυτά και να υπάρχουν και αρκετά μεγάλοι διάδρομοι μεταξύ τους.  
(κλικ στην εικόνα για εμφάνιση σε πλήρη οθόνη)
Οι αγώνες μεταδίδονται  ζωντανά στο: 
(ζωντανή αναμετάδοση από το Βελιγράδι της Σερβίας, από τις 10:00πμ. έως και τις 8:00μμ., ώρα Σερβίας, περίπου 11:00μμ. με 9:00 δικιά μας ώρα. Με δυο κάμερες, μια για τα τερέν 1~4 και μια για τα τερέν 5~8)


Το site της διοργάνωσης: www.tkdgaleb.org.rs
Η προκήρυξη της διοργάνωσης: Official Invitation
Ο αναλυτικός κατάλογος των συμμετοχών (χώρες, σύλλογοι, αθλητές και αθλήτριες και τα σύνολα τους):
Serbian Taekwondo Association-All applications overview 
(αρχείο σε μορφή PDF, στα αγγλικά)
Οι ελληνικές συμμετοχές:
Σύλλογοι, Αθλητές και Αθλήτριες 
(αρχείο σε μορφή PDF, στα αγγλικά)




Πίνακας με τα σύνολα ανά κατηγορία:
Πολύ μεγάλη συμμετοχή στους άνδρες στα Α[68-] με 49 αθλητές, ενώ στις "γυναικείες" κατηγορίες οι συμμετοχές είναι σε χαμηλά επίπεδα (max  23 στις Κ[51-] και min 2 στις Γ[73+] και Κ[29-]), ενώ για τις "ανδρικές" η μικρότερη κατηγορία είναι στους Ε[51-] με 5 συμμετοχές.

Το Σάββατο 22 Οκτωβρίου θα αγωνιστούν οι αθλητές/-τριες σε όλες τις κατηγορίες των Π/Κ και οι κατηγορίες των Ε/Ν στα Ε[45-, 51-, 59-, 68- και 78-] και Ν[42-, 46-, 52-, 59- και 63-]. Την Κυριακή θα αγωνιστούν όλες οι κατηγορίες για Α/Γ και οι υπόλοιπες κατηγορίες των Ε/Ν στα Ε[48-, 55-, 63-, 73-, 78+] και Ν[44-, 49-, 55-, 68-, 68+].


Οι σύλλογοι από την Ελλάδα που συμμετέχουν σε αυτή την διοργάνωση είναι (σημειώστε πως η Ελλάδα έχει 109 αθλητές από τους 518 συνολικά και 81 αθλήτριες από τις 284, ενώ στα σύνολα είμαστε με 190 αθλητές & αθλήτριες στους 802, που είναι και η μεγαλύτερη σε αριθμό συμμετοχών από κάθε άλλη χώρα):

Σύνολα συμμετοχών ανά χώρα:
(μοιάζει λίγο με Βαλκανικό Πρωτάθλημα ίσως και Μεσογειακό!!!)
[Οι συμμετοχές της Ελλάδας είναι περισσότερες από αυτές 
της Σερβίας, της διοργανώτριας χώρας!!!]
 

Το πρόγραμμα της Διοργάνωσης:
Σάββατο 22 Οκτωβρίου 2011
Οι αγώνες αρχίζουν στις 09:00πμ.
Παίδων/Κορασίδων: όλες οι κατηγορίες
Έφηβοι: -45, -51, -59, -68, -78 kg
Νεανίδων: -42, -46, -52, -59, -63 kg
Ζύγιση από τις 16:00 έως 18:00 για τους αθλητές/-τριες που θα αγωνιστούν την Κυριακή και δεν έχουν ζυγιστεί την Παρασκευή.

Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2011
Οι αγώνες αρχίζουν στις 09:00πμ.
Ανδρών/Γυναικών: όλες οι κατηγορίες
Έφηβοι: -48, -55, -63, -73, +78 kg
Νεανίδων: -44, -49, -55, -68, +68 kg


Οι αθλητές/-τριες της επίλεκτης ομάδας της Ε.ΤΑ.Β.Ε. ανά κατηγορία (κλικ πάνω στην κάθε εικόνα για εμφάνιση σε πλήρη οθόνη):
Κορασίδων
Παίδων
Νεανίδων
Εφήβων
Γυναικών


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου

Σχολιάστε